DKK w marcu
Amerykański rolnik szuka żony - „Całe miasto o tym mówi” w Dyskusyjnym Klubie Książki
Tak naprawdę nie Amerykanin ale szwedzki imigrant i nie zupełnie rolnik lecz raczej farmer w powieści Fannie Flagg „Całe miasto o tym mówi” rzeczywiście
szukał żony. W tej ciepłej i zabawnej opowieści poznajemy Lordora Nordstroma, który pod koniec XIX wieku przybył do Missouri, kupił ziemię i założył tam osadę.
W wieku 37 lat postanowił się ustatkować, jednak w okolicy nie było żadnej panny na wydaniu. Postanowił skorzystać z usług biura matrymonialnego. Na jego anons odpowiedziała Szwedka, pracująca jako służąca w Chicago.
Tak zaczyna się historia małżeństwa Katriny i Lordora. Po dłuższej lekturze okazuje się, że w powieści chodzi nie tylko o historię miłosną tych dwojga.
O czym więc jest ta książka? O społeczności, o zmianach jakie zachodziły w ludziach wraz z upływem lat. Gdy poznajemy bohaterów mieszkańcy w tym małym miasteczku są dla siebie niesamowicie życzliwi, pomocni i serdeczni – zupełnie jakby zło świata omijało to miejsce. Z biegiem lat i rozrastaniem się osady, przybywaniem nowych mieszkańców, w ludziach zachodzą zmiany. Dochodzi nawet do morderstwa. To wydarzenie wstrząsa społecznością i wytrąca z idylli dotychczasowego życia.
Fannie Flagg w ciepły, przyjazny sposób pokazuje bohaterów. Mają swoje słabostki, przywary i dziwactwa ale nie są osobami złymi. Tylko jeden mieszkaniec jest zdecydowanie „czarnym charakterem”.
Ważnym elementem powieści jest śmierć. Okoliczny cmentarz został poetycko nazwany Spokojne Łąki. Wątek cmentarny powraca w książce, jednocześnie dając nadzieję, że odchodzenie to nie koniec wszystkiego, że przodkowie dbają o nas mimo swej nieobecności.
Jeśli ktoś szuka książki odprężającej, zabawnej i o pozytywnym przesłaniu polecam „Całe miasto o tym mówi”.
Powieść jest częścią serii „Elmwood Springs” w skład której wchodzą : „Witaj na świecie, maleńka”, „Dogonić tęczę” oraz „Nie mogę się doczekać… kiedy wreszcie pójdę do nieba”.
Gościem specjalnym spotkania był sochaczewski muzyk Władysław Komendarek.
Pod koniec ubiegłego roku ukazała się biografia „Gudonisa”, której autorem jest Dawid Brykalski – dziennikarz, socjolog i pisarz. Władysław Komendarek to artysta osobny i wyjątkowy. Na kolejnych stronach „Życia pozaziemskiego” opowiada o swoim dzieciństwie, pierwszych zespołach, sukcesach odnoszonych z grupą Exodus, bogatej karierze solowej, instrumentach, ale też o relacjach z kosmosem, wiarą i odpowiednim odżywaniem się. Książka została podarowana bibliotece i wzbogaci jej zbiory.
W tym miesiącu czytamy „Dom Holendrów” Ann Patchett.
Na spotkanie zapraszamy 28 kwietnia o godz. 16.00
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!