Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie
Powróć do: ZBIORY - KATALOGI

Academica

Academica 

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie przystąpiła do projektu Academica – administrowanego przez Bibliotekę Narodową polskiego systemu cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniącego także funkcję biblioteki cyfrowej.

Darmowa wypożyczalnia Academica zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy 3653 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m. in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

Z cyfrowej wypożyczalni Academica mogą korzystać biblioteki, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, muzea, archiwa oraz inne instytucje udostępniające zasoby biblioteczne. Ta ogromna baza wiedzy jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej i dydaktycznej.

Aby skorzystać z zasobów darmowej wypożyczalni Academica  za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Sochaczewie trzeba być jej czytelnikiem. Korzystanie z zasobów  elektronicznych Academiki jest możliwe tylko  i wyłącznie w czytelni biblioteki na specjalnie do tego celu wyznaczonym terminalu.

Zachęcamy do korzystania z tej formy dostępu do wiedzy.