msib
Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej
Zapraszamy czytelników naszej biblioteki do korzystania ze strony Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej. Pod adresem www.msib.pl można wyszukiwać książki dostępne we wszystkich bibliotekach na terenie województwa mazowieckiego, w tym także zasoby MBP w Sochaczewie.
Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej to zupełne przeciwieństwo tego, z czym powszechnie kojarzone są zwłaszcza mniejsze biblioteki. Mazowieccy bibliotekarze pod przewodnictwem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, postanowili udowodnić, że biblioteki to nie tylko rzędy półek z książkami, do których prowadzą kartkowe katalogi. Pokazali, że nie ominął ich postęp i potrafią komunikować się z użytkownikami, wykorzystując najnowsze narzędzia internetowe. Za ich pomocą wdrażają usługi zapewniające dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji bez względu na czas i miejsce. Dzięki Mazowieckiemu Systemowi Informacji Bibliotecznej poszukiwanie ich staje się przyjemnością i rozrywką.
Celem Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej jest połączenie systemów bibliotecznych obsługujących podstawowe zadania bibliotek z systemem portalowym, pozwalającym na dynamiczną prezentację informacji w Internecie oraz stworzenie jednolitego systemu informacji o zasobach bibliotek województwa mazowieckiego.
Do głównych funkcji systemu należy udostępnianie informacji, integracja czytelników z bibliotekami, promocja środowisk i instytucji partnerskich (biblioteki różnych typów, samorządy, instytucje pozarządowe, artyści, działacze społeczni), doskonalenie wiedzy zawodowej i integracja środowiska bibliotekarzy.
Przewiduje się, że rezultatem wdrożenia MSIB będzie zmniejszenie różnic wewnątrz regionu w zakresie dostępu do wiedzy, edukacji, informacji, jak również kształtowanie mazowieckiej świadomości regionalnej i wzrost świadomości lokalnej dzięki możliwości dostępu do danych o źródłach informacji na terenie Mazowsza. System MSIB przyśpiesza elektroniczną integrację bibliotek Mazowsza, a także przyczynia się do zmniejszenia marginalizacji bibliotek jako źródeł informacji oraz do wyrównania poziomu bibliotek publicznych. Wdrożenie systemu poprawia efektywności pracy bibliotek publicznych i wpływa na zwiększenie liczby użytkowników bibliotek.