Sochaczew
Wernisaż wystawy malarstwa
Przed kilkoma minutami zakończył się wernisaż wystawy malarstwa Bożeny Ozga - Morawskiej ze Skierniewic. Niestety z przyczyn zdrowotnych artystka nie mogła pojawić się na wernisażu a reprezentował ją mąż - Marian Jan Grochowski.
Wystawę prac otworzyła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie Barbara Bronicz.
Prace artystki można oglądać do końca lutego codziennie w godzinach pracy biblioteki.

Bożena Jolanta Ozga-Morawska (ur. 1962 r.), malarka, nauczycielka plastyki, muzyki i zajęć artystycznych. Jest absolwentką wychowania plastycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie ze specjalizacją malarstwo. W 1992 r. ukończyła studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1995 r. – dwuletnie studia podyplomowe z filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

W 2002 r. uzupełniała wiedzę na studiach podyplomowych „Kształcenie Blokowe Sztuka” w WSEH w Skierniewicach. Pełniła także funkcję doradcy metodycznego ds. edukacji plastycznej w Skierniewicach. Z jej inicjatywy powstała w Skierniewicach Galeria dla Dzieci i Młodzieży „Kreska”, w której pracowała z utalentowanymi plastycznie dziećmi i młodzieżą. Zorganizowała dziesiątki ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów. Wystawiała swoje prace malarskie głównie w kraju, a także w Niemczech i we Francji na wystawach zbiorowych. Uprawia malarstwo olejne, pastelowe i grafikę. Tematem jej prac są kwiaty, kobiety i pejzaże. Obrazy przyciągają wzrok zdecydowaną kolorystyką, którą równoważy prostota formy.

Bożena Jolanta Ozga-Morawska pochodzi z Podkarpacia, ale swoje artystyczne życie związała ze Skierniewicami. W galerii Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach prezentowała kilkakrotnie swoje prace wykonane w technice olejnej i akrylu, m.in. na wystawie indywidualnej w 2009 roku. Były to różnego rodzaju impresje, głównie postacie kobiet, które ukazane ekspresyjnie, w formie półabstrakcyjnej lub nawet syntetycznej, silnie oddziałują na widza. W 2020 roku w czasie pandemii COVID-19 wystawę „Powiew wiosny” można było oglądać po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym w Akademii Twórczości w Skierniewicach. Patronem wystawy był dr Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Bożenę Ozgę-Morawską uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej 2007 r. oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną w 2009 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymała dwie nagrody Ministra Kultury i Sztuki w latach 1992 i 1997. W 2002 r. Bożena Ozga-Morawska otrzymała od Prymasa Polski medal pamiątkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej Złoty Krzyż Zasługi w 2016 r., a dwa lata później została uhonorowana medalem Pro Patria. Medal Pro Patria przyznaje się między innymi za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 r. brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył artystce wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Bardzo nowoczesne prace pięknie ożywiają galerię biblioteki w Sochaczewie.

Galeria zdjęć:

16.01.2023