Sochaczew
Wystawa "Wyje za mną ciemny, wielki czas. K. K. Baczyński"

W 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie zaprasza na wystawę, której zadaniem jest przybliżenie postaci i twórczości poety. Warto podkreślić, że Baczyński był silnie związany z Warszawą, w tym mieście się urodził, żył i zginął bohaterską śmiercią w czasie Powstania Warszawskiego. Wystawa pokazuje Baczyńskiego jako młodego człowieka na tle jego tragicznej biografii od dzieciństwa, przez lata szkolne, czas okupacji, miłość i małżeństwo z Barbarą Drapczyńską, śmierć w powstaniu oraz opinie o nim pisarzy i poetów np. Jerzego Andrzejewskiego czy Czesława Miłosza. Stanisław Pigoń komentując wstąpienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału powstańczego powiedział „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Oprócz talentu poetyckiego Baczyński przejawiał też uzdolnienia plastyczne. Kiedy zginął miał tylko 23 lata. Mimo tak krótkiego życia pozostała po nim spuścizna ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań oraz kilkaset rysunków i grafik. Perełką wystawy jest reprint rękopiśmiennego tomiku poezji zatytułowany „W żalu najskrytszym”. Młody poeta przygotował go jako podarunek ślubny dla swojej przyszłej żony przyozdabiając książeczkę własnoręcznie malowanymi akwarelkami i i inicjałami. Własny egzemplarz na wystawę udostępniła Grażyna Grobelska. Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu prof. Janusza Górskiego i dr Eweliny Rąbkowskiej, którzy przyczynili się również do publikacji zbioru wierszy o identycznym co wystawa tytule. Teksty przygotowała Dorota Fortuna. Materiały do wystawy pozyskaliśmy dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną m. st. Warszawy.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

03.08.2022