przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
453018 odwiedzin
„Na wsi lepiej?” – z DKK na angielskiej wsi

 

Lato, upał, skwar w mieście, osobiste kłopoty - pojadę na prowincję, tam na łonie natury znajdę spokój i odzyskam wolność i radość życia. Tak myśli główna bohaterka powieści Rachel Cusack, Stella. Rozczarowana dotychczasowym życiem w dużym mieście młoda prawniczka postanowiła rzucić pracę, męża, balast mieszkania na kredyt i rozpocząć nowe życie w pięknych i kojących okolicznościach przyrody. Pracę w korporacji zamieniła na rolę opiekunki niepełnosprawnego nastolatka. Podjęła pracę u właścicieli posiadłości ziemskiej, którzy są rodzicami chłopca. Od tego momentu obserwujemy jej perypetie w nowym środowisku. Niestety rzeczywistość bardzo odstaje od wyobrażeń dziewczyny. Wieś nie jest ani spokojna ani wesoła. Podopieczny na wózku okazuje się opryskliwym, zbuntowanym nastolatkiem, jego matka nieprzewidywalną histeryczką. Wszyscy noszą piętno jakiejś tajemnicy. Stella również nie mówi prawdy o swojej przeszłości.
Rachel Cusk wykorzystała konwencję kobiecego pisarstwa czasów wiktoriańskich. ” Życie na wsi” to odwrócona komedia romantyczna, pełna omyłek i zabawnych sytuacji oraz pastisz powieści wiktoriańskiej.
Dyskusja na temat książki była bardzo żywiołowa. Okazało się, że czytając ten sam tekst każdy z nas inaczej go odbiera i inaczej odczytuje. Wymieniając opinie z innymi czytającymi wzbogacamy wiedzę , poszerzamy horyzonty myślowe, weryfikujemy stereotypy.
Gościem specjalnym spotkania była pani Agnieszka prowadząca internetową sprzedaż traw ozdobnych i bylin. Opowieściom i zachwytom nad ogrodowymi i balkonowymi uprawami nie było końca.
Na następne spotkanie zapraszamy 30 maja o godz. 16.00
Tematem rozmowy będzie książka Bernarda Schlinka „Olga”.
Na spotkaniu będziemy gościć pisarza Wiktora Hajdenrajcha autora m. in. powieści obyczajowej „Elbing – Elbląg – na zakręcie historii”. Książka przedstawia wojnę oczami niemieckiej dziewczyny. Wiele lat później pisany przez nią pamiętnik wpadł w ręce Anny i jej wnuka. Czy będą w stanie zrozumieć wybory i decyzje dziewczyny ?
Serdecznie zapraszamy.
A A A
27.04.2022
godz.15:19
 
kontakt