Sochaczew
103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Biuro Programu "Niepodległa" i AMS S.A. przygotowały wystawę lokalnych, wielkopolskich murali pt. „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”.

W poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku świętowaliśmy kolejną  rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 103 lata temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski.

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” w pełnej wersji składa się 17 plansz: planszy tytułowej, merytorycznego opracowania i fotografii wybranych murali. Wybór murali, jako nośników pamięci regionalnej, nawiązuje do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego. Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych. W wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania, Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy, Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich.

Przygotowując wystawę „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” dokonano wyboru 14 z wielu projektów zrealizowanych przez lokalne samorządy i społeczności. Jest to pierwsza odsłona ekspozycji i mamy nadzieję na kontynuację w kolejnych latach.

Na fotografiach tworzących galerię murali znalazły się obrazy z następujących miejscowości:

• ·Biedrusko, gmina Suchy Las
  • ·Bukownica, miasto i gmina Grabów nad Prosną
  • ·Gniezno
  • ·Grodzisk Wielkopolski
  • ·Kalisz
  • ·Konojad, gmina Kamieniec
  • ·Kostrzyn
  • ·Koziegłowy, gmina Czerwonak
  • ·Łekno, gmina Wągrowiec
  • ·Poznań (ten mural już nie istnieje, powstał w 2018 roku)
  • ·Strzałkowo