Z okazji 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Biuro Programu "Niepodległa" i AMS S.A. przygotowały wystawę lokalnych, wielkopolskich murali pt. „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”.
W poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku świętowaliśmy kolejną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 103 lata temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski.
Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” w pełnej wersji składa się 17 plansz: planszy tytułowej, merytorycznego opracowania i fotografii wybranych murali. Wybór murali, jako nośników pamięci regionalnej, nawiązuje do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego. Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych. W wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania, Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy, Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich.
Przygotowując wystawę „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” dokonano wyboru 14 z wielu projektów zrealizowanych przez lokalne samorządy i społeczności. Jest to pierwsza odsłona ekspozycji i mamy nadzieję na kontynuację w kolejnych latach.
Na fotografiach tworzących galerię murali znalazły się obrazy z następujących miejscowości:
- ·Biedrusko, gmina Suchy Las
- ·Bukownica, miasto i gmina Grabów nad Prosną
- ·Gniezno
- ·Grodzisk Wielkopolski
- ·Kalisz
- ·Konojad, gmina Kamieniec
- ·Kostrzyn
- ·Koziegłowy, gmina Czerwonak
- ·Łekno, gmina Wągrowiec
- ·Poznań (ten mural już nie istnieje, powstał w 2018 roku)
- ·Strzałkowo
- ·Śrem
- ·Września
- ·Zamość k. Bydgoszczy, gmina Szubin