Sochaczew
Niepodległa

Szanowni Państwo,

zapraszamy do korzystania z gotowej, bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Udostępniliśmy wersję do Internetu i do druku. Przeznaczona m.in. dla samorządów, samorządowych instytucji kultury i szkół wystawa to nie jedyna propozycja, jaką mamy dla Państwa na 11 listopada.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Z przygotowanych plików mogą korzystać m.in.  jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury,  szkoły, organizacje pozarządowe, ale także osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Wystawa to nie jedyna propozycja, jaką Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało dla Państwa z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Debata Ojców Niepodległości

Już 8 i 9 listopada br. zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na:

Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,

kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz

stronie niepodlegla.gov.pl .

Premierę zaplanowano na:

• część I - poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 18.00,
  • część II - wtorek 9 listopada 2021 r. o godzinie 18:00.
  • Koncert dla Niepodległej
  • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.
  • W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.
  • Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.
08.11.2021