przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
421359 odwiedzin
„Piękno nitką i przyjaźnią splecione”

Piękno nitką i przyjaźnią splecione” – wystawa gobelinów i biżuterii Mirosławy Pabiś i Romany Boreckiej

Od początku października do końca listopada można oglądać w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie wyjątkową wystawę gobelinów i biżuterii Mirosławy Pabiś z Warszawy i Romany Boreckiej z miejscowości Pasikonie koło Kampinosu.

Obie panie znają się od lat ale przyjaźń wzmocniła wspólna pasja – tkanie gobelinów. Na drewnianej ramie tkają ręcznie barwne obrazy przeplatając wełnianą lub wiskozową nić bez pomocy innych narzędzi. Inspiracją są obrazy znanych malarzy lub własne pomysły.

W galerii biblioteki można nacieszyć oczy barwnymi replikami prac wykonanych np. według witraża Stanisława Wyspiańskiego „Madonna z dzieciątkiem”, „Tancerek” Kazimierza Furgi, „Sary Bernard” Afonsa Muchy, „Kobiety czeszącej się” Władysława Ślewińskiego. Ogromne znaczenie ma jakość wełnianego materiału pochodzącego ze znanej na całym świecie Fabryki Dywanów „Kowary”. Fabryka przez lata wspierała polskich artystów plastyków zajmujących się tkaniną dekoracyjną. Lokalnym smaczkiem jest nitka wykorzystywana przez Romanę Borecką, która oprócz wełny używa do swoich prac wiskozy z Chodakowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych.

W gablotach zaprezentowano ręcznie wykonaną przez Mirosławę Pabiś biżuterię. Pani Mirosława wykorzystując technikę plecionki, sutaszu i haftu tworzy oryginalne kolczyki, naszyjniki, zawieszki i  broszki z maleńkich koralików szklanych z dodatkiem kamieni naturalnych i półszlachetnych, pereł, muszli i innych materiałów.

A A A
09.10.2021
godz.14:02
 
kontakt