przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
391502 odwiedzin
Rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida

Cyprian Kamil Norwid  w interpretacji Kuby Michalskiego

Rok 2021 Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

24 września będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin tego wybitnego poety, pisarza, dramaturga, eseisty, felietonisty, epistolografa, a także znakomitego grafika, rytownika, akwaforcisty, malarza i rzeźbiarza.

Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych obok Adama Mickiewicza,  Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama,   jak również młodego Władysława Stanisława Reymonta.

Zapraszamy do wysłuchania  wiersza  C. K. Norwida  w interpretacji Kuby Michalskiego, artysty którego nasza Biblioteka miała przyjemność gościć  w swoich progach.

https://youtu.be/UQH3c1o3Elg

Kuba Michalski Jest autorem, kompozytorem, wokalistą i‍ gitarzystą. Wydał dwie płyty solowe – z‍ piosenkami Kaczmarskiego i‍ „Podróż” – z‍ kompozycjami artysty do wierszy znanych poetów.

A A A
07.09.2021
godz.12:25
 
kontakt