Historia
Narodowe Czytanie zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent RP Bronisław Komprowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim.
Edycje
W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:
- 8 września 2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
- 7 września 2013 – dzieła Aleksandra Fredry
- 6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
- 5 września 2015 – Lalka Bolesława Prusa
- 3 września 2016 – Quo Vadis Henryka Sienkiewicza
- 2 września 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
- 8 września 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
- 7 września 2019 – nowele polskie:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony... – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Rok 2020 Balladyna Juliusza Słowackiego
W 2020 roku – podczas dziewiątej edycji Narodowego Czytania – lekturą będzie Balladyna Juliusza Słowackiego.
Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji. – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_Czytanie
https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/