przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439180 odwiedzin
Apartheid, czym był? - z DKK w Republice Południowej Afryki i nie tylko

Apartheid – wyższa forma niewolnictwa, gdzie biali byli klasą rządzącą, pozostałe rasy to siła robocza. System ten obowiązywał od czasu zniesienia niewolnictwa w Afryce Południowej, czyli od roku 1838, formalnie lata apartheidu to 1948 do 1994. W 1984 roku rozpoczął się proces stopniowego wycofywania ustaw wspomagających segregację rasową.

Do dzisiaj, w numerze dowodu osobistego jedna cyferka podaje przynależność rasową. Apartheid zrodził się dzięki lobbingowi korporacji międzynarodowych, potrzebujących taniej siły roboczej. Zabraniano mieszanych związków małżeńskich, kontaktów seksualnych, a ustawa o terenach grupowych wydzielała miejsca gdzie mogli mieszkać przedstawiciele poszczególnych ras.

O perypetiach afrykańskiej dziewczyny Nombeko, która dzięki temu, że nauczyła się czytać odmieniła swoje życie, czytaliśmy w książce szwedzkiego pisarza Jonasa Jonassona „Analfabetka, która potrafiła liczyć”.

Powieść jest tak napisana, że potrafi uwiarygodnić szalone wydarzenia, jakie w życiu nie mogłyby mieć miejsca. Jest komiczna, jest śmieszna, ale nie zabawna. Gorzka i demaskująca kulisy międzynarodowej polityki, daje nadzieję przekonaniem, że nawet najprostszy, zwyczajny człowiek może sterować swoim życiem.

 Na następne spotkanie zapraszamy 30 grudnia.

Tematem spotkania będzie książka Barbary Włodarczyk „Nie ma jednej Rosji”.

Serdecznie zapraszamy!

A A A
27.11.2019
godz.11:06
 
kontakt