przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439184 odwiedzin
TAJEMNICZY OBRAZ W DKK

W czasie ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oprócz losów bohaterów książki „Muza” Jessie Burton ważną rolę pełnił tajemniczy obraz, którego tematem jest historia chrześcijańskich sióstr Rufiny i Justy sprzeciwiających się woli rzymskiego cesarza. Autorką płótna była młoda Angielka. Zaskakuje fakt, że ojciec malarki tworzącej w ukryciu był marszandem czyli kolekcjonował i sprzedawał dzieła sztuki. W latach trzydziestych XX wieku twórczość kobiet wciąż nie była traktowana poważnie. Dziewczyna pragnąc zaistnieć publicznie a jednocześnie zostać uczciwie oceniona sygnowała obrazy imieniem i nazwiskiem swego przyjaciela.Losy bohaterów śledzimy na tle wojny domowej w Hiszpanii, co zresztą doprowadza do tragedii.

Po latach w londyńskiej galerii sztuki młody człowiek próbuje wycenić obraz odziedziczony po zmarłej matce. Pomaga mu pracująca tam młoda imigrantka z Trynidadu. Płótno trafia  na wystawę budząc zainteresowanie w kręgach artystycznych. Czy prawda ujrzy światło dzienne i prawdziwa autorka obrazu  zostanie ujawniona i doczeka się należnego uznania ? Zachęcamy do lektury książki brytyjskiej pisarki Jessie Burton, która zadebiutowała powieścią „Miniaturzystka”.

„Muza” podejmuje też inne problemy np. przejawy rasizmu w stosunku do mieszkańców kolonii brytyjskich, potrzebę przyjaźni i miłości, stosunek do twórczości własnej i cudzej, rolę jaką sztuka odgrywa w życiu.

Dyskusja na temat książki była ożywiona również ze względu na to, że wśród klubowiczek  są też osoby malujące i piszące.

Sochaczewska poetka Apolonia Lato nawiązując do spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki zaprezentowała następujący wiersz :

 

Spotkanie z Książką

samotna – leży na stole

wyruszyć w podróż z nią muszę

choć ze mnie żaden psycholog

wkradam się w niejedną duszę

 

przeczytana zaskoczy

do łez wzruszy rozzłości

zwiedziłam z nią kawał świata

bez grosza  -  z miłości

 

poznałam troski ludzi

zwyczaje historii dzieje

ciągle to nie wystarcza

ciągle mam nowe nadzieje

 

nawet kiedy zawodzi

z trudem połykam słowa

nie zostawiam jej w kącie

to jak trudna rozmowa

 

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 25 marca o godz. 16.00

W marcu czytamy wspólnie książkę Jonasa Jonassona „Stulatek który wyskoczył przez okno”

Zapraszamy do lektury !

 

 

A A A
26.02.2019
godz.08:07
 
kontakt