przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439175 odwiedzin
„ SZPIEG „ W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI

28 maja dyskutowano na temat powieści Paulo Coelho „Szpieg”. Autor w formie fikcyjnej korespondencji między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu a jej adwokatem opowiada dzieje Maty Hari. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn początku XX wieku pozostała w pamięci jako jedna z najsłynniejszych kobiet – szpiegów.

Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje. Jednak za naiwne próby igrania z różnymi wywiadami zapłaciła najwyższą cenę choć po latach z dokumentów wynika, że dowody zdrady były nikłe.

W czasie spotkania omówiono również literackie wydarzenia ostatnich dni.

Stowarzyszenie „Nad Bzurą” promowało książkę „Szmuglerzy” Ojzera Warszawskiego. Autor urodził się w 1898 r . w rodzinie sochaczewskiego nauczyciela i sklepikarza. Powieść uznawana jest za najważniejszą pozycję żydowskiego naturalizmu. Dzięki współpracy stowarzyszenia z tłumaczkami z języka jidysz Moniką Adamczyk – Garbowską i Magdaleną Rutą książka po raz pierwszy ukazała się po polsku, przybliżając obraz życia mieszkańców małego miasteczka w czasie I wojny światowej.

Międzynarodowy sukces odniosła Olga Tokarczuk, której przyznano Nagrodę Bookera – najważniejsze literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Wyróżnienie przyznane zostało za książkę „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Na następne spotkanie zapraszamy 25 czerwca o godz. 17.00

A A A
29.05.2018
godz.12:28
 
kontakt