przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439176 odwiedzin
Spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim

5 maja odbyło się spotkanie autorskie z BŁAŻEJEM TORAŃSKIM, dziennikarzem, publicystą, autorem wywiadów zajmującym się literaturą faktu.

Spotkanie dotyczyło książki „Knebel. Cenzura w PRL-u.” Publikacja zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają oni mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw a wielu nawet do współpracy.

Autor podkreślił, że cenzura jest zjawiskiem obecnym w historii ludzkości od starożytności choć chodziło wtedy bardziej o cenzurę obyczajową mającą na celu ochronę moralności młodego pokolenia. Jest obecna również współcześnie, mimo że Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk został zlikwidowany w 1990 roku.

Nie można jednak porównywać stanu obecnego do powszechnej kontroli twórczości obywateli w systemach totalitarnych kiedy niepokorni autorzy pisali do szuflady a filmy które nie uzyskały akceptacji stawały się na lata tzw. półkownikami.

Błażej Torański przytaczał barwne przykłady potyczek literatów, filmowców i kabareciarzy z cenzurą wskazując jednak ze smutkiem, że łamano wtedy kręgosłupy moralne zmuszając ludzi do współpracy w ramach tzw. autocenzury.

Dodał też, że proces ograniczania wolności wypowiedzi, który określił jako zbrodnię na polskiej kulturze nigdy nie został rozliczony.

A A A
25.04.2018
godz.12:59
 
kontakt