przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439189 odwiedzin
W WOJENNYM SARAJEWIE Z DKK

Tematem  styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść włoskiej pisarki urodzonej w Dublinie, Margaret Mazzantini „Powtórnie narodzony”.

Jest to pozornie romantyczna historia, w której studentka zbierająca materiały do pracy magisterskiej, podczas pobytu w Sarajewie poznaje mężczyznę, który wywróci jej życie do góry nogami. Pikanterii tej historii dodaje fakt, iż w Rzymie zostawiła narzeczonego a data ślubu jest ustalona. Losy bohaterów zmienia wojna domowa tocząca się na Bałkanach w latach 1992 – 1995. Stronami konfliktu byli walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny, na której terenie toczyły się główne walki. Oblężenie Sarajewa trwało przez 3.5 roku. Każda z walczących stron rozpoczęła na kontrolowanych przez siebie terenach czystki etniczne. Czytelnik ma okazję śledzić losy bohaterów żyjących pod ostrzałem snajperów oraz rodzącego się w tych przerażających warunkach dziecka. Lektura tekstu wywołuje silne emocje.

Na następne spotkanie zapraszamy 26 lutego, tematem dyskusji będzie książka Eleny Ferrante „Genialna Przyjaciółka”.  Serdecznie zapraszamy.

A A A
30.01.2018
godz.13:19
 
kontakt