przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439177 odwiedzin
Andrzejkowe Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 Listopadowy wieczór  trzy dni przed andrzejkami upłynął wśród wesołych opowieści, wróżb przepowiadających pomyślną przyszłość i refleksji nad upływającym szybko czasem.
Przy kawie i pysznym torcie omawiano zbiór reportaży Ewy Winnickiej „Angole”, dotyczący losów polskich emigrantów, którzy w ostatnich latach wybrali Wielką Brytanię jako swoją nową ojczyznę.
„W prasie brytyjskiej raz po raz pojawiają się artykuły o polskiej inwazji na Wyspy.
(…) Mówi się o milionie [ludzi], a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym „najeźdźcom”, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybyli.(...) „Angole” to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców – obywateli Wielkiej Brytanii – malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”.
W czasie dyskusji zwrócono uwagę, że znajomość języka kraju do którego się wyjeżdża lub determinacja by się go w krótkim czasie nauczyć jest niezbędnym elementem powodzenia w obcym środowisku, trzeba być przygotowanym na różnice kulturowe i elastycznym by się przystosować do innej mentalności społeczeństwa.

Na następne spotkanie zapraszamy 29 grudnia o godz. 17.00
Tematem spotkania będzie książka „Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell” Georginy Howell.
Serdecznie zapraszamy.

A A A
28.11.2017
godz.13:31
 
kontakt