przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439190 odwiedzin
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Tradycyjnie w ostatni poniedziałek miesiąca spotkały się panie uczestniczące w comiesięcznych dyskusjach o przeczytanych książkach. Tym razem tematem  rozmowy była powieść pochodzącego z Nigerii a obecnie mieszkającego w USA Chigozie Obiomy „Rybacy”. Książka jest  jednym z najczęściej  nagradzanych debiutów literackich ostatnich lat. Pod płaszczykiem rodzinnego dramatu autor w dyskretny sposób przedstawił burzliwy okres historii Nigerii dochodzącej do niepodległości. Uczestniczki spotkań DKK uznały książkę za interesującą ale szokującą , pełną drastycznych wydarzeń. „Rybacy” to powieść zanurzona w afrykańskich klimatach, krajobrazach, wierzeniach i mitologii. Obioma ukazuje zderzenie kultur i wierzeń. Główni bohaterowie, rdzenni Nigeryjczycy mimo iż są chrześcijanami nie mogą się uwolnić z wpływu wierzeń i mistycznych przekonań swoich rodaków. Mroczna przepowiednia uruchamia ciąg zdarzeń, które już na zawsze odmienią los całej rodziny.

Drugim tematem dyskusji było ogłoszenie w październiku laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Został nim Kazuo Ishiguro brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. W jego dorobku pisarskim znajdują się następujące powieści :

 

Powieść „Okruchy dnia” w 1993 r. została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa. Powieść” Nie opuszczaj mnie” została zekranizowana w 2010 r. pod tym samym tytułem przez Marka Romanka.
"Jego wybór to docenienie dobrej literatury, dostępnej dla wszystkich - zauważył słuchający werdyktu szwedzki wydawca Hakan Bravinger. Poproszona o osobistą ocenę twórczości tegorocznego laureata sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius powiedziała, że można ją opisać, łącząc poczucie humoru Jane Austen oraz absurd Franza Kafki„.

 

Następne spotkanie DKK odbędzie się 27 listopada. Serdecznie zapraszamy.

A A A
06.11.2017
godz.09:13
 
kontakt