przejdź do Sochaczew.pl
332351 odwiedzin
Czerwcowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki

26 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Uczestniczki wymieniły się wrażeniami ze spotkania autorskiego, którego gościem był Sławomir Koper. Tematem do rozmowy były również odbyte lub planowane letnie podróże oraz potrzeba posiadania w tym czasie dobrej książki.

Omawiano również świeżo zakupioną przez bibliotekę publikację państwa Magdaleny i Bogusława Kwiatkowskich „ Dzieje Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach”, której promocja odbyła się poprzedniego dnia.

Okazją do stworzenia tej monografii jest przypadający w 2017 roku Jubileusz 250-lecia koronacji Obrazu Świętej Rodziny w pobliskich Miedniewicach. O tym obrazie a właściwie drzeworycie pisał ks. Władysław Kwiatkowski , że „Jasną Górę i Miedniewice, te dwie miejscowości największą czcią obdarzono w Polsce XVIII wieku. Tak samo królowie i książęta dary tu słali, monumentalne mury świątyni pamiątkowej wznosili, bogate rzeźby i ołtarze fundując”.

Publikacja zawiera bogaty, starannie dobrany i często unikatowy materiał ilustracyjny. Oprócz wymowy religijnej praca posiada również wymiar historyczny, opiekujący się świątynią zakonnicy czynnie pomagali powstańcom styczniowym (tajne skrytki i przejścia na terenie kościoła) co spotkało się z represjami ze strony zaborców. Na znak żałoby po upadku powstania wyposażenie kościoła przemalowano na czarno. Po przeczytaniu książki odnajdziemy również powiązania z zabytkowym drewnianym kościołem w Kurdwanowie.

Na następne spotkanie zapraszamy 31 lipca.

A A A
03.07.2017
godz.12:48
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość