przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
439173 odwiedzin
Z Dyskusyjnym Klubem Książki w 888 dni dookoła świata

27  marca na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki burzliwie dyskutowano na temat książek podróżniczych.

   Marta Owczarek i Bartek Skowroński, autorzy książki „Byle dalej” zrezygnowali z polskiej codzienności na rzecz 888 dni dookoła świata!
Dwoje trzydziestoparolatków, po kilku latach przygotowań, porzuciło życie rodzinno - zawodowe i wyruszyło w podróż dookoła świata. Zdani na samych siebie i siebie nawzajem, wspierani życzliwością ludzką a hamowani jej brakiem oraz bezsensami biurokracji, brnęli wciąż naprzód, byle do przodu. Zajęło im to kilkaset dni, a po powrocie opisali swoje przygody w tomie "Byle dalej".

Książkę świetnie się czyta – napisana prostym językiem, bliskim zwłaszcza osobom z tego samego pokolenia, co autorzy, pełna humoru i zdrowego dystansu piszących do siebie samych, uzupełniona świetnymi fotografiami, daje złudę współuczestnictwa w ich wędrówce. Wszystko dzięki lekkości opisu i humorowi, radości przebijającej z każdej kartki, poczuciu wolności i niezależności. Niestety w "Byle dalej" widoczna jest momentami pewna niefrasobliwa ignorancja co do kultury czy historii poznanego kraju.  Jest pisana jako relacja z podróży, z perspektywy drogi - jak wygląda droga i ile z niej widać, nie zawiera zbyt wielu opisów miejsc, ani informacji o danej kulturze, jest bardzo oszczędna pod tym względem. Najbardziej rzuca się jednak w oczy podejście do świata – u starszych czytelników jako czegoś egzotycznego, co chce się zwiedzić i poznać, u młodszych – jako pewnej całości, której jest się częścią, ale dostępnej po podjęciu pewnego wysiłku. Chęć przeżycia ekstremalnych doznań jest silniejsza niż walory poznawcze.

 ( z recenzji internetowych książki )

A A A
30.03.2017
godz.10:17
 
kontakt