przejdź do Sochaczew.pl
318392 odwiedzin
DKK - Doris Lessing "Dwie kobiety"

Zaczynając lekturę „Dwóch kobiet” od tytułowego opowiadania, możemy poczuć rozczarowanie. „Dwie kobiety” w gruncie rzeczy okazują się nazbyt wydumaną, a może nawet efekciarską historyjką o toksycznej relacji dwóch przyjaciółek i przedziwnym czworokącie miłosnym. Znacznie lepiej wypadają te z opowiadań, które poruszają problemy od dawna uważane za znak rozpoznawczy noblistki: nierówności społecznych, dyskryminacji rasowej i skutków kolonizacji, boleśnie odczuwanych do dziś. „Wiktoria i Staveneyowie”to rzecz znakomita. Tutaj Lessing w subtelny, a jednak dobitny sposób pokazuje, że idea brytyjskiej wielokulturowości wciąż jest wielkim mitem, a lewicowe ideały białej klasy średniej okazują się jedynie niewiele znaczącym kaprysem. To także opowieść o samotności i wyborach, przed którymi stają kobiety – nie tylko te ze społecznych nizin. „Dziecko miłości” jest z kolei staromodną opowieścią o marzeniach, wojennej traumie, zawiedzionych oczekiwaniach. Lessing opowiada prosto, unikając formalnych sztuczek. Imponuje jednak wtedy, gdy bez pudła potrafi oddać psychologię swoich bohaterów – często ofiar własnych złudzeń i niewłaściwych wyborów. ( recenzja Malwina Wapińska)

W 2007 roku przyznano Doris Lessing literacką Nagrodę Nobla. Była wtedy najstarszą osobą nagrodzoną tą nagrodą. Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet.

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 24 lutego o godz. 16.00. Tematem spotkania będzie książka Kazimierza Orłosia „Dom pod Lutnią”. Serdecznie zapraszamy !

A A A
30.01.2020
godz.08:54
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość