Wystawa: Stanisław Moniuszko „2019 to jest mój rok"

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a nade wszystko twórcy polskiej opery narodowej. Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w majątku Ubiel koło Mińska w polskiej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach, jego ojciec Czesław uczestniczył w kampanii napoleońskiej. "Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej.  Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery Halkę i Straszny dwór" - głosi uchwała.  Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. "Geniusz kompozytora polegał na umiejętności połączenia polskiego folkloru z elementami opery europejskiej (włoskiej, francuskiej i niemieckiej). Istotną rolę w operach Moniuszki odgrywają chóry, np. górali, oraz elementy polskich tańców narodowych. Wprowadzenie libretta w języku polskim i rodzimej tematyki pozwalało przybliżyć i lepiej zrozumieć sztukę operową" - podkreślono w uchwale.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie zaprasza na wystawę propagującą postać Stanisława Moniuszki. W galerii biblioteki zaprezentowano życie i twórczość kompozytora na 15 wielkoformatowych tablicach. Prezentację uzupełniają informacje i zdjęcia w gablotach oraz medale i karty pamiątkowe poświęcone muzykowi ze zbiorów prywatnych sochaczewianina Stanisława Duńskiego.

Plansze wystawowe zostały pozyskane dzięki współpracy z Biblioteką Miasta Stołecznego Warszawy a ich powstanie sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wystawę można oglądać przez październik i listopad w godzinach pracy biblioteki.

Serdecznie zapraszamy !

16.10.2019