„Lato w bibliotece” dobiegło końca

Od 1 lipca w Oddziale dla Dzieci Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej trwały zajęcia wakacyjne „Lato w Bibliotece”. Warsztaty odbywały się od poniedziałku do piątku a udział w nich brały dzieci w wieku 6 - 12 lat.Dzięki niezwykle urozmaiconemu programowi dzieci spędzające wakacje w mieście mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i przyjemną zabawą.

Lato w bibliotece” rozpoczęło się zajęciami plastyczno-literackim. Dzieci wysłuchały opowiadania Anny Włodarkiewicz pt. „Lato Toli” a następnie z na papierowych talerzykach zostały „wyczarowane” wakacyjne plaże.

W kolejnych dniach odbyło się czytanie bajek i opowiadań na świeżym powietrzu, co było połączone z grami i zabawami z dawnych lat. Był cykl zajęć pt. „Z biblioteką Europę zwiedzamy”, gdzie uczestnikom przybliżone zostały różne ciekawostki na temat historii, zabytków, zwyczajów panujących we Francji oraz Anglii. Były również zajęcia poświęcone Polsce - dzieci wysłuchały najstarszej polskiej legendy o Lechu i Orle białym, wykonały pracę techniczną przedstawiająca godło Polski i układały puzzle z miastami naszego kraju. Bardzo dużą frajdą okazały się „Eksperymenty w bibliotece”, w trakcie których powstały slimy, kolorowa sól, masa solna i piasek kinetyczny. W ramach „Eksperymentów w bibliotece” dzieci zapoznały się z terminem kodowanie. Jest to z pewnością ważna umiejętność, którą powinno nabyć każde dziecko. Nauka kodowania to idealna zabawa, ale jednocześnie sposób na rozwijanie umiejętności na wielu płaszczyznach.

Lato w bibliotece” to też szereg zajęć plastyczno-technicznych, w trakcie których powstała: letnia łąka, „smakowite” lody na papierze, wakacyjne statki czy plastelinowa pizza. Warto dodać, iż każde zajęcia poprzedzone były przeczytaniem opowiadania o tematyce danego dnia. Podczas zajęć pt. „Ważna Akcja – Segregacja” sprawdziliśmy wiedzę o ekologii. Dzieci spisały się na medal a każdy uczestnik zajęć został nagrodzony.

Odział dla Dzieci Nr 1 odwiedził krakowski Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z przedstawieniem „Prastara książnica – skarb i tajemnica”.

Warsztatami sztuki Ebru - czyli malowania na wodzie zakończyła się w piątek 26 lipca akcja „Lato w bibliotece”. Sztuka Ebru jest niezwykłą, przypominającą malowanie na wodzie sztuką naturalnego zdobienia papieru za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody, które tworzą formy podobne do deseni marmuru.

Serdecznie dziękujemy dzieciom za spędzenie miesiąca z biblioteką i przypominamy, że od 5 sierpnia prowadzone będą zajęcia w Filii Nr 2 (Chodaków) oraz od 19 sierpnia w Filii Nr 3 (Boryszew). Gorąco zapraszamy!

27.07.2019