Ferie w bibliotece dobiegły końca

Od 28 stycznia przez dwa tygodnie w Oddziale dla Dzieci Nr 1 trwały zajęcia przygotowane z myślą o dzieciach spędzających ferie w mieście.

Pierwszy dzień ferii rozpoczęliśmy od zajęć literacko-plastycznych pt. „Śnieżny poranek Zosi”, gdzie powstały okienka z zimowymi widokami. W kolejnym dniu dzieci miały okazję przenieść się na wyspę żółtych stworków i stworzyć własnego Minionka. W trakcie warsztatów nie zabrakło zagadek, rebusów, zabaw ruchowych z Bałwankiem Mrozkiem, konkurencji na czas oraz krzyżówek i łamigłówek przygotowanych z myślą o najmłodszych. Ponadto każde dziecko biorące udział w zajęciach mogło poczuć się małym piratem, dzięki własnoręcznie wykonanym czapkom i statkom pirackim. Pierwszy tydzień ferii w bibliotece zakończył się warsztatami pt. „Żyję zdrowo-nałogom mówię nie”. Poruszony został temat uzależnienia od wszelkich używek a uczestnicy wykonali plakat mówiący o szkodliwym wpływie dymu papierosowego i alkoholu na zdrowie. W drugim tygodniu ferii powstał podwodny świat, czyli morskie cudeńka w słoikach, będące niezwykłą ozdobą naszej biblioteki. „Na naszej wesołej farmie” - pod takim hasłem przebiegały kolejne zajęcia. Dzieci wysłuchały wierszyków o zwierzętach Anny Edyk-Psut pt. „W zagrodzie” oraz dwóch książeczek z serii Mądra Mysz „Mam przyjaciół rolników” i „Mam przyjaciela rolnika”, ułożyły specjalne puzzle przedstawiające zwierzęta mieszkające na wsi. Zwieńczeniem spotkania były prace techniczne ukazujące wiejską zagrodę. Dużo frajdy sprawiło dzieciom lepienie warzyw i owoców z masy solnej, co zostało poprzedzone pogadanką na temat zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania. Ostatniego dnia na zakończenie ferii w bibliotece odbył się spektakl teatralny promujący czytelnictwo pt. „ Na tropie afery, gdzie podziały się litery?!” w wykonaniu aktorów z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”.

Ponadto w czasie ferii w bibliotece dzieci mogły skorzystać z gier stolikowych i planszowych, posłuchać głośnego czytania wierszy, bajek, opowiadań, fragmentów książek oraz skorzystać z bezpłatnego dostępu komputera.