przejdź do Sochaczew.pl
318392 odwiedzin
PROMOCJA ALBUMU Z FOTOGRAFIAMI „STARY SOCHACZEW”

Spotkanie z autorami książki „Stary Sochaczew” Agnieszką Poryszewską,  Radosławem Jarosińskim i Sebastianem Stępniem.

Pierwsze spotkanie promocyjne odbyło się we wrześniu w pałacu w Gawłowie.

Publikacja spotkała się z ciepłym przyjęciem i ogromnym zainteresowaniem.

Książka jest starannie wydana, jej atutem są duże, dobrej jakości  fotografie na których mieszkańcy Sochaczewa mogą rozpoznać swoich bliskich. Niektóre są publikowane po raz pierwszy. Kolekcja zdjęć jest uzupełniona krótkimi historiami, zaczerpniętymi ze wspomnień mieszkańców i archiwalnych publikacji.

Obejmuje fotografie od pocz. XX wieku do lat 60-tych. Wydawnictwo może być wspaniałym prezentem. Autorzy tak prezentują album w przedmowie :

Przedmowa

Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo poświęcone przeszłości Sochaczewa. Składają się na nie w dużej wspomnienia i fotografie pochodzące z rodzinnych albumów, a także zdjęcia będące w posiadaniu pasjonatów historii naszego miasta.

Jego powstanie nie było by możliwe bez przychylności i nieocenionego wsparcia szeregu osób: Kamili Gołaszewskiej-Kotlarz, Andrzeja Nicgorskiego, Włodzimierza Syczewskiego, Jolanty Śmielak-Sosnowskiej, Izabeli Goryniak, Tomasza Mazurkiewicza, Andrzeja Kornackiego, Stanisława Duńskiego, Janusza Zwierzchowskiego, Elżbiety Jarosińskiej, Roberta Niemiry, Henryka Osieckiego, Eugeniusza Gajewskiego, Jerzego Kocimskiego, Marka Dorywalskiego, Gabrieli i Jacka Frejów, Alicji Przybysz, Andrzeja Palucha, Julii Ilczuk, Włodzimierza Majewskiego, Roberta Górskiego, Włodzimierza Okrassy, Mariana Wendkowskiego, Tadeusza Kobka, Jana Kulisiewicza, Anny Kulisiewicz-Misiak, Anny Knyszewskiej, Samuela Fistenberga, Grzegorza Wasilewskiego, Zbigniewa Kalińskiego, Krzysztofa Waśniewskiego, Andrzeja Miklina, Bożeny Olszewski, Sławomira Dorywalskiego oraz Dariusza Gorzelaka, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Dzięki nim udało nam się z rodzinnych historii, opowieści sąsiedzkich i klisz stworzyć opowieść o Sochaczewie i jego mieszkańcach. Niniejszy album, jest próbą powrotu do czasów, które obecnie stały się tylko wspomnieniem, albo odbitką z celuloidowego, albo nawet szklanego, negatywu.

Poczynając od przełomu XIX i XX wieku na stronach albumu przemieszczamy się aż do lat 60-tych ubiegłego stulecia. Pokazujemy momenty przełomowe, ale i codzienność poprzednich pokoleń, skupiając się przede wszystkim właśnie na niej. Wracamy myślą w przeszłość, do lat dzieciństwa, sielskiego anielskiego, do młodości durnej i chmurnej i wcale owe wspominki nie kojarzą się nam z tą historią przez duże „H”.

Naszego wydawnictwa nie należy traktować jednak jako typowej pozycji z gatunku literatury historycznej. Pisanie tych książek pozostawiamy specjalistom, a my postanowiliśmy skupić się na tym jak minione lata pamiętają nasi rozmówcy. Osoby, które dzieliły się z nami swoimi subiektywnymi wspomnieniami, przypominały sobie lata dzieciństwa, małe radości, a także trudne czasy w których przychodziło im żyć. Inni wspominali z nami historie zasłyszane od swoich przodków. Nieocenionym źródłem wiedzy o dawnym Sochaczewie były też archiwalne publikacje i wycinki prasowe. Część z tych opowieści i fotografii najpierw zamieszczonych zostało na portalu starysochaczew.pl., inne po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.

Postawanie niniejszego albumu dla samych autorów było okazją do poznania nowych faktów i wydarzeń, o których pamięć nieco już przeminęła. Liczymy, że i Państwo znajdą na kartach naszego wydawnictwa fakty które was zaskoczą, ale też uda wam się, tak jak i nam, dostrzec, jak olbrzymie zmiany zachodzą wokół nas.

Nasi bohaterowie pokazują się tacy, jakimi byli na co dzień, wielokrotnie wykazując się dystansem do siebie i poczuciem humoru. Naprawdę warto ich wszystkich poznać. Zachęcamy też by być świadkiem domniemanego samobójstwa z miłości, biegać po ulicach z dziećmi w powojennym Sochaczewie albo obserwować atletów gimnastykujących się nad Bzurą.

Dlatego też zapraszamy – wybierzcie się z nami w podróż po starym Sochaczewie.

Radosław Jarosiński

Agnieszka Poryszewska

Sebastian Stępień

A A A
19.10.2018
godz.13:29
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość