Z DKK w amazońskiej dżungli

W sierpniu w bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki czytano powieść amerykańskiej pisarki Ann Patchett „Stan zdumienia”. Oceniana jest przez „Publishers Weekly”, „Time” i wydawnictwo „Amazon” jako jedna z najważniejszych książek 2012 roku oraz jako współczesna, kobieca wersja „Jądra ciemności”. Marcin Meller reporter i felietonista w recenzji powieści opisał swoje pozytywne zdumienie w stosunku do tej publikacji.
„Jeżeli określenie „dystyngowana proza” coś jeszcze znaczy, to właśnie taką otrzymujemy od amerykańskiej autorki. Bijące z powieści emocjonalny chłód
i bezwzględność mają w sobie coś wręcz złowieszczego. Opowieść o naukowcach pracujących w amazońskiej dżungli nad lekiem, który może zmienić losy świata, nie jest thrillerem, ale lektura przypomina spoglądanie w oczy węża, jest fascynująca i przerażająca. Zdumiony, tak właśnie, zdumiony byłem, jak autorka w czasach, gdy oglądamy wszystko na ekranach telewizorów czy komputerów i wiemy, że dżungla to dżungla, jak wygląda w każdym wariancie, potrafi ją opisywać całymi akapitami, a ja te opisy chłonę zafascynowany (…).
W jeszcze większe zdumienie wpadłem wtedy, gdy dowiedziałem się, że Patchett nigdy nie była w opisywanej przez siebie Brazylii, nigdy nie zajrzała do fascynującego w jej opowieści Manaus, raz wybrała się na wycieczkę do peruwiańskiej części Amazonii i szybko miała dosyć. Jeśli to nie potęga wyobraźni, pisarski kunszt, to już nie wiem, co nim jest. Może wyjdę na nieuleczalnego seksistę, ale dawno nie czytałem czegoś tak mocnego, co wyszło spod kobiecego pióra i co nie musi rywalizować w kategorii proza kobieca, tylko jest po prostu świetne i wali po głowie. Jak „Fortepian” Jane Campion w świecie filmu.
W powieści pojawia się w pewnym momencie, postawiony w sposób brutalny, jak wszystko zresztą, problem, czy przybysz z lepszego świata powinien ingerować
w obce, w domniemaniu gorsze, niższe kultury. „Pytanie, czy postanawia pani zakłócić porządek otaczającego świata – mówi jedna z bohaterek – czy może pozwolić mu trwać, jakby nigdy się pani nie zjawiła. Na tym polega szacunek dla rdzennych mieszkańców”.
Powieść rozpoczyna się jak kryminał od śmierci w amazońskiej dżungli jednego
z pracowników naukowych amerykańskiego koncernu farmaceutycznego ale jest psychologiczną powieścią zmuszającą czytelnika do zastanowienia i być może zweryfikowania swoich opinii w kwestii etyki prac badawczych w różnych dziedzinach nauki a szczególnie w medycynie i farmacji. Barwne, niejednoznaczne postacie, których postępowanie jest często dla czytelnika kontrowersyjne nie pozwalają na obojętność w stosunku do czytanego tekstu
a dobre opisy zarówno przyrody jak i wydarzeń nie pozwalają oderwać się od czytanego tekstu.
Na następne spotkanie zapraszamy 24 września. Tematem dyskusji będzie książka Michała Wójcika „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki”. Serdecznie zapraszamy.

30.08.2018