przejdź do Sochaczew.pl
295045 odwiedzin
Z DKK w okupowanej Francji

Amerykańska pisarka Kristin Hannah wykorzystała temat II wojny światowej w powieści „Słowik”. Książka jest inspirowana życiorysem belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, Andree de Jongh.

Dziewiętnastoletnia dziewczyna pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Nawet po schwytaniu Andree gestapo nie chciało uwierzyć, że tak młoda kobieta pełniła bardzo odpowiedzialną funkcję w antyniemieckim podziemiu.

Autorka „Słowika” zamieniła narodowość głównej bohaterki na realia francuskie a jeńców na angielskich i amerykańskich lotników. Poprzez losy dwóch sióstr pokazała wkład kobiet w ruch oporu, kiedy w sytuacji zagrożenia najważniejszych wartości sytuacja  zmusiła je do przyśpieszonego dojrzewania do podejmowania ryzykownych działań w obronie prześladowanych. Powieść jest wielowątkowa, opisuje m.in. trudne relacje rodzinne, problemy macierzyńskie, utratę dzieci, gwałt, żałobę, Holocaust, ukrywanie żydowskich dzieci, poświęcanie jednostki na rzecz zbiorowości, relacje francusko – niemieckie. Oprócz akcji pod pseudonimem „Słowik” ważny jest ładunek emocjonalny, jaki historia sióstr Vianne i Isabelle wywołuje w czytelniczkach.

Trudne wybory do których zmusza okupacyjna rzeczywistość na zawsze zmieniły życie bohaterek. To dzięki towarzyszącym lekturze emocjom mamy szansę zapamiętać  na dłużej wspaniałe, naznaczone niespotykaną odwagą historie kobiet, które mimo że nie na froncie również walczyły z najeźdźcą.

Przeczytany tekst zainspirował zgromadzone panie do dyskusji na temat różnic między sytuacją okupowanej ludności w Polsce a w krajach zachodnich.

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 27 sierpnia.

Przez wakacje czytamy powieść Ann Patchett „Stan zdumienia”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy lubią książki tej autorki aby dołączyli do naszej grupy.

A A A
28.06.2018
godz.10:43
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość