KOLEKCJA MEDALI I POCZTÓWEK STANISŁAWA DUŃSKIEGO

Stanisław Duński, sochaczewianin, posiadacz jednej z najliczniejszych kolekcji prywatnych zgromadził kolekcje walorów numizmatycznych i filatelistycznych, widokówek, autografów oraz przedmiotów związanych z Sochaczewem i Ziemią Sochaczewską.

Jest założycielem i prezesem Sochaczewskiego Klubu Kolekcjonerów działającego w naszym mieście od 19 lat.

Pan Duński zajmuje się swoją pasją już od szkoły podstawowej a zbieranie medali rozpoczął wraz z pontyfikatem papieża Polaka Jana Pawła II i pojawieniem się pierwszych medali z jego wizerunkiem.

Dzięki uprzejmości pana Duńskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie prezentuje w swojej galerii te interesujące zbiory. Medale przedstawiają podobizny ojców polskiej niepodległości : Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz generałów Józefa Hallera i Józefa Dowbór – Muśnickiego. Wystawę medali uzupełnia kolekcja oryginalnych kart pocztowych wydanych w 1939 roku w celu upamiętnienia powstania Legionów Polskich w 1914 roku. Zachęcamy do zwiedzania wystawy.