Warsztaty "Książkowe Emporium"

Dnia 13 kwietnia br. Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział Nr 1 odwiedziła kl. 3 i ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sochaczewie, by wziąć udział w warsztatach odkrywania "Książkowego Emporium". Dzięki uczestnictwie w konkursie zorganizowanym prze LustroBiblioteki.pl, nasza biblioteka otrzymała książkę Sylvii Bishop pt. "Panna Jones i KSIĄŻKOWE EMPORIUM" na podstawie której zostały przeprowadzone zajęcia.

Dzieci na początku zajęć zostały zapytane co ich zdaniem znaczą słowa "emporium", "książka", "biblioteka", "księgarnia", każde po zapisaniu swojej odpowiedzi przeczytało ją, dzieci zostały poproszone by w katalogu on-line MBP odnaleźć pozycję pt. "O książce" i znaleźć w niej znaczenia wcześniej podanych słów. Znając etymologię danych słów uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że książkowe emporium to dzisiejsza księgarnia.

Następnie uczniom został przeczytany fragment książki o Znajdzie Jones, z którego dzieci dowiadują się że Znajda nie umie czytać. Klasa została podzielona na 4 grupy, każda z nich miała za zadanie napisać pocztówkę do panny Jones z radami jak można nauczyć się czytać i czemu czytanie jest nam potrzebne w życiu. Po odczytaniu przez grupy swoich pocztówki na głos, dzieci wysłuchały fragmentu o Książkowym Emporium pana Montgomery'ego, dowiedziały się z niego jak ono wyglądało, działało, jakie sale się w nim znajdowały oraz jak były one oznaczone. Uczestnicy wymienili sale występujących w książce, po czym każdy wylosował karteczki z numerem. Odpowiadały one zakładką ukrytym w książkach w naszej bibliotece, dzieci po odnalezieniu książek ze swoimi zakładkami dopasowały egzemplarze do obrazków kojarzących się z salami do których by trafiły gdyby znajdowały się w Książkowym Emporium.Każdy uczeń wybrał jedną salę w której chciałby się znaleźć i zilustrował ją.

Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali dyplom za udział w zajęciach.

Zachęcamy do obejrzenia filmików, które są dostępne w komentarzach na naszym FB.

25.04.2018