Wieczór poezji wizualnej Tomasza Sieczkowskiego

23 kwietnia obchodzony jest powszechnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie  prezentowała tomik wierszy Tomasza Sieczkowskiego „Wierszyki bez muzyki w tle”. Autor urodził się i wychował w Sochaczewie, przez kilka lat mieszkał w Warszawie a obecnie osiadł w Augustowie. Spektrum jego zainteresowań jest bardzo szerokie : od poezji, przez renowację starych mebli po filozofię i mechanikę  kwantową. Utwory Tomasza Sieczkowskiego ukazały się nakładem Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, z którym autor przed laty współpracował. Są przykładem poezji wizualnej przejawiającej się zabawą słowem, literą, znakiem. Ten sposób zapisywania emocji poetyckich okazał się dla słuchaczy niezwykły a nawet zaskakujący. Wzbudził pytanie czy taki sposób obudowania słów i liter w formy geometryczne to jeszcze poezja czy już grafika.

Autor opowiadał, że taka twórczość pozwalała w latach PRL-u przechytrzyć urząd cenzury i ukryć pewne treści, które dla wnikliwego i wtajemniczonego czytelnika stanowiły powiew artystycznej swobody i wolności. (Np. utwór „Defilada wojskowa”)

Poezja Tomasza Sieczkowskiego jest zwięzła , lapidarna wymaga od odbiorcy skupienia i intelektualnego wysiłku. Spotkanie przebiegło w formie sympatycznej dyskusji, poprowadziła je Jolanta Śmielak – Sosnowska dziennikarka lokalnego czasopisma „Ziemia Sochaczewska” , koleżanka z lat szkolnych bohatera wieczoru. Niespodzianką dla Pana Tomasza był muzyczny występ innej znajomej  z lat młodości Jolanty Kawczyńskiej.

Zainteresowanych poezją współczesną zapraszamy do biblioteki.