DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - KUBA WYSPA JAK WULKAN GORĄCA

Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowano na temat książki Elżbiety Baniewicz „Dymna”.

„To fascynujący portret Anny Dymnej, jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, oddanej chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko”. Życie nie szczędziło jej wspaniałych chwil i tragicznych doświadczeń. Zmagania zahartowały ją i nauczyły służyć słabszym i bezbronnym.

Książka daje doskonały obraz epoki : najlepszych lat polskiego teatru i jego wybitnego ośrodka – Starego Teatru w Krakowie, z którym przez całe zawodowe życie jest związana.” (tekst z okładki)

Gościem specjalnym klubu była Barbara Jachimowicz - sochaczewska malarka, która

przybliżyła uczestniczkom spotkania historię malarskiego rodu Kossaków oraz zaprezentowała własne prace  inspirowane ich obrazami.

Atrakcją były również barwne opowieści pani Jachimowicz po niedawnym pobycie na Kubie. Z właściwą malarzom wrażliwością malarka podziwiała odmienny koloryt nieba, oceanu, piasku.  Podziwiała architekturę, chociaż zaznaczyła, że większość obiektów niszczeje. Z wielką przyjemnością usiadła na  ławce upamiętniającej w Hawanie naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina. Jesteśmy pewni, że wspaniałe wrażenia z pobytu zaowocują  nowymi pracami artystki.

Na następne spotkanie proponujemy lekturę książek Sławomira Kopra, którego będziemy gościć 3 czerwca w czasie „Nocy w bibliotece”.

Sławomir Koper – historyk, autor wielu publikacji dotyczących dziejów obyczajowości m. in. w Starożytnej Grecji i Rzymie. Uznanie przyniosły mu seria o elitach II Rzeczypospolitej oraz niekonwencjonalne przewodniki historyczne.