Prelekcja Jarosława Górskiego

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, (przypadającego 23 kwietnia), w piątek 21 kwietnia w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prelekcja Jarosława Górskiego pt. „Twórczość Josepha Conrada- Korzeniowskiego jako inspiracja dla twórców filmu”. Udział w spotkaniu wzięła młodzież z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.

Problematykę powieści Conrada można określić jako psychologiczno-moralną. Akcja tych utworów przeważnie rozgrywa się na morzu, wśród marynarzy, w egzotycznej scenerii Oceanu indyjskiego, jego wysp i archipelagów. Te specyficzne warunki życia na morzu stały się w jego powieściach doskonałym tłem dla rozważań na temat granic moralnych i etycznych. Conrad stawiał pytania, na które niełatwo odpowiedzieć. Jakie są granice odpowiedzialności człowieka w obliczu zagrożenia przychodzącego z zewnątrz? Czy przy zasadach moralnych i tych, które wyznacza etyka zawodu należy trwać za wszelką cenę, nawet wobec groźby utraty życia? Jakim próbom charakteru jest w stanie sprostać człowiek? Jakie jest znaczenie ludzkiej solidarności?

Najważniejsze dzieła to „Jądro ciemności” , „Lord Jim”, „Nostromo”, Smuga cienia”, „Szaleństwo Almayera” „Ocalenie”.

Jarosław Górski - to polonista żywo zainteresowany historią kultury. Napisał kilkaset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, wydał książkę eseistyczną pt. „Męska rzecz- o literackich obrazach męskości”. Zajmuje się także permanentną edukacją ludzi dorosłych, jest twórcą projektów i programów, prowadzi bardzo popularne wśród młodzieży warsztaty i spotkania dyskusyjne.

Dodajmy, iż rok 2017 jest ogłoszony rokiem Josepha Conrada – Korzeniowskiego.

21-04-2017

kategorie wiadomości

Zachęcamy Rodziców do wyrażania opinii na temat szkoły, składania wniosków oraz zadawania pytań.

miejsce na opinię, wniosek, pytanie