Pokonkursowe refleksje Jury

Nasze życie składa się z dni powszednich i niedziel. Czasami też trafiają się nadzwyczajne święta. Jednym z takich dla około stu osób zgromadzonych w kramnicznym patio było spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej, w konkursie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie.

W pełen niespodzianek świat noblistki wprowadzali nas recytatorzy: gimnazjaliści, ci ze szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe. „Miłość od pierwszego wejrzenia” i „Miłość szczęśliwa” mieszały się z wielokrotnie zaprezentowaną „Nienawiścią”.  Dziwiliśmy się razem z „Kotem w pustym mieszkaniu” i w zadumę popadaliśmy „Nad Styksem”. Zdziwienie połączone z niedowierzaniem wzbudziła w nas „Pierwsza fotografia Hitlerka”. Były i „Chmury”, i „Niebo” , a nawet „Życie na poczekaniu”.

Na wymienienie całego bardzo obszernego repertuaru potrzeba byłoby dużo miejsca, więc tylko wyrażę radość jurorów z powodu takiego bogactwa tytułów. Radość budzi też wysoki poziom prezentacji wierszy Wisławy Szymborskiej. Od wielu lat jestem obserwatorką i słuchaczką konkursów recytatorskich i cieszy mnie coraz większa dbałość o dykcję, sięganie po oryginalny nieczęsto przedstawiany materiał poetycki, jego zrozumienie i dobre przekazanie zawartych tam treści.

Ogólnie można powiedzieć, że było pięknie. Możemy sobie tylko życzyć ażeby „Jeden najpiękniejszy wiersz”  jakiegoś innego polskiego poety zagościł za rok również w sochaczewskiej bibliotece w Międzynarodowym Dniu Poezji. Na razie chylimy czoła przed tegorocznymi wrażliwymi wielbicielami pięknego słowa – recytatorami. Tylko nieugięte reguły konkursu nie pozwoliły nam na przyznanie większej ilości nagród. Jury musiało dokonać naprawdę trudnego wyboru. Ciekawe są ramy wiekowe konkursowiczów: od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. A Pani Maryla Wasiak, laureatka Grand Prix, była, mówiąc językiem  zbliżonym do sportowego, klasą sama dla siebie. Gratulacje i wielkie brawa. Kochajmy poezję, kochajmy poetów!

W imieniu Jury Barbara Sobkowicz