Spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

26 września podmiotem dyskusji licznie zgromadzonych pań była książka Charlesa Belfoure'a  „Paryski architekt”. Autor to amerykański architekt i historyk, syn Polki Krystyny Vetulani. „Paryski architekt” to jego debiut. W powieści ważna rolę odgrywa pasja Belfoure'a, architektura i jej historia. Akcja utworu została osadzona  w okupowanym Paryżu. Ktoś konstruuje doskonałe skrytki dla Żydów. Hitlerowscy prześladowcy nie są w stanie ich wytropić. Konstruktor jest obiecującym architektem, marzy o karierze. Niespodziewana szansa na sukces jest równocześnie śmiertelnym zagrożeniem. Początkowo skuszony pieniędzmi  i szansą na zlecenie na duży projekt przechodzi metamorfozę i podejmuje decyzje, których by się po sobie nie spodziewał.  W tej porywającej powieści nic nie jest oczywiste : wielkim osiągnięciem architektury są przemyślne schowki. Dobro może zwyciężać zło, a człowiek wie o sobie tyle, ile sprawdziło go życie. W czasie wojny  mieszkańcy okupowanych krajów często musieli podejmować dramatyczne wybory. Lektura powieści wzbudziła żywe emocje wśród czytelniczek.

Drugą książką, która zainspirowała organizatorów do prezentacji slajdów i zdjęć była powieść Victorii Hislop „Wyspa”. Historia dotyczy losów Greków chorujących na trąd w pierwszej połowie XX wieku, kiedy nie znano jeszcze leku na tę chorobę.Chorych zwożono na Spinalongę, wyspę położną u wybrzeży Krety i nazywano to miejsce ”wyspą trędowatych”. Współcześnie wyspa jest odwiedzana przez turystów odwiedzających Grecję.

Następne spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki odbędzie się 24 października o godz. 17. Tematem spotkania będzie książka Elizabeth Gilbert „Botanika Duszy”. Serdecznie zapraszamy.

01.10.2016