SPOTKANIE Z POEZJĄ O. BARTŁOMIEJA KUCHARSKIEGO

30 września miłośnicy poezji mieli okazję  uczestniczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie w spotkaniu autorskim z o.  Bartłomiejem Kucharskim, zakonnikiem – poetą, sochaczewianinem, który obecnie mieszka w Krakowie. Ojciec Bartłomiej jest karmelitą bosym, rekolekcjonistą, spowiednikiem oraz redaktorem dwumiesięcznika „Głos Karmelu”. Na jego łamach opublikował szereg artykułów. W tym roku ukazał się szósty już zbiór wierszy zatytułowany „Druga młodość. 50 wierszy na 50-lecie”. Właśnie ten jubileuszowy tomik o. Bartłomiej promował w czasie spotkania w bibliotece.

Spotkanie poprowadziła p. Justyna Kwiatkowska- Kornatko nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina. Licznie zgromadzona publiczność

wysłuchała utworów  w interpretacji autora, pani Justyny oraz jej uczniów. Wiersze prezentowali : Adrian Boczkowski, Dagmara Bukowska, Katarzyna Fornalska oraz Zuzanna Ziarek. Deklamacje były tak profesjonalne, że zarówno poeta jak i zebrani goście byli pod wrażeniem wystąpień młodych ludzi.

Ojciec Bartłomiej Kucharski w swojej twórczości wzoruje się na największych polskich współczesnych poetach, w utworach widać odwołania do poezji Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna – Dyckiego. Wzorem jest również ksiądz Jan Twardowski, który poproszony o opinię  zachęcał ojca Bartłomieja do dalszych prób literackich zaznaczając, że im więcej  doświadczeń życiowych, przemyśleń i refleksji tym lepszy efekt końcowy.

Poeta, osoba duchowna często odwołuje się do Boga i wiele wierszy ma charakter religijny ale jest osobą bardzo otwartą na świat i człowieka nawet tego o innych poglądach. Inspirują go również podróże, muzyka i film. Jego lapidarne utwory mają humanistyczne przesłanie, gdzie dominują takie wartości jak człowiek, dobroć, wiara, nadzieja i miłość.

Ojciec Bartłomiej z wdzięcznością i życzliwością wspominał swoją nauczycielkę i mentorkę z czasów licealnych  panią Marię Gołkowską, której przyjaźnią cieszy się do tej pory. Na spotkanie przybyli jego świeccy i duchowni nauczyciele, przyjaciele, koledzy i sympatycy, których jak było widać po frekwencji ma dużo.

Z podpisanymi przez autora tomikami poezji i uduchowieni zebrani podziękowali brawami za spędzony wspólnie czas.

03.10.2016