Czytaliśmy „Quo Vadis”

W minioną sobotę 3 września w naszym mieście odbyło się publiczne czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Inicjatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie a honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Sochaczew.

Narodowe Czytanie – to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta  RP Bronisława Komorowskiego, której celem jest promocja literatury polskiej poprzez publiczne czytanie wybranych dzieł narodowej klasyki. Tę chlubną tradycję  kontynuuje Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Małżonką aktywnie włącza się we wspólne czytanie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie  uczestniczy w akcji Narodowego Czytania od 2013 roku, kiedy to przy okazji otwarcia nowego lokalu biblioteki w Kramnicach Miejskich  przedstawiliśmy jednoaktową komedię Aleksandra Fredry „Świeczka zgasła” a w role bohaterów wcielili się aktorzy warszawskich scen Julita Kożuszek i Jan Jakub Należyty. W kolejnych latach w akcję włączyła się młodzież z teatru „Maska”  pod kierunkiem Dawida Żakowskiego z Sochaczewskiego Centrum Kultury.  Czytaliśmy fragmenty trylogii Henryka Sienkiewicza oraz w kolejnym sezonie „Lalki” Bolesława Prusa.  W tym roku to Polacy w drodze głosowania dokonali wyboru dzieła spośród kilku propozycji i zdecydowali, że w 2016 roku w sobotę 3 września cała Polska będzie czytać  „Quo Vadis”.

Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.  „Quo Vadis” to wybitna, epicka opowieść o prześladowaniach w starożytnym Rzymie pierwszych chrześcijan za czasów cesarza Nerona – piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości, historia wiary, która pozwala budować  silną duchem wspólnotę. Wybór dzieła trafnie wpisuje się w obchody roku Henryka Sienkiewicza a także jubileusz 1050 –lecia  Chrztu Polski.

W naszym mieście wspólne czytanie na placu Kościuszki zainaugurował Burmistrz Miasta Sochaczew Marek Fergiński. Dwa obszerne fragmenty przedstawił zgromadzonym na placu mieszkańcom aktor Zbigniew Kozłowski znany publiczności z polskich seriali oraz z licznych dubbingów. W pierwszym fragmencie słuchaliśmy rozpoczynającego powieść dialogu Petroniusza z Winicjuszem a w kolejnym  w działający na wyobraźnię sposób aktor  przedstawił pożar Rzymu.  Do czytania zachęcała także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie Barbara Bronicz w przejmującej części opisującej igrzyska i rzeź chrześcijan.  Dzięki Narodowemu Czytaniu sienkiewiczowska powieść „Quo Vadis” ożyła na nowo zarówno w Sochaczewie jak i wielu polskich miastach, miasteczkach i wioskach.

05.09.2016