NOC W BIBLIOTECE

W sobotę 4 czerwca w godz. 17.00-22.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie zaprosiła wszystkich chętnych na pełen atrakcji wieczór przygotowany w ramach drugiej ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, odbywającej się w tym roku pod hasłem „Wolno czytać”. Tym razem była to nietypowa i wyjątkowa Noc! Gościem Specjalnym naszego wieczornego spotkania był Pan Dariusz Rekosz, który  przygotował i poprowadził „Noc Detektywów”. Młodzi czytelnicy zamienili się w detektywów i rozwiązywali liczne zagadki. Dariusz Rekosz swoją przygodę z literaturą rozpoczął w roku 2005, od serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, które szybko zdobyły popularność i pozwoliły mu zagościć wśród najbardziej popularnych autorów tego gatunku. Autor napisał wiele pozycji jak chociażby: Skarb Królów, Zagadka Grobowca, Piłka Nożna, Naszyjnik Królowej, Żółta walizka, Stara Szafa.

Jednocześnie (o godz. 17.00) Wypożyczalnia Książek dla Dorosłych zaprosiła czytelników na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem inspirująca dyskusja dotyczyła książki Jaume Cabre pt. "Wyznaję". To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zło – nie tylko w świecie, ale i w nas samych. Dodatkową niespodzianą dla naszych gości był występ bibliotekarek w minidramie pt. „Dziady Biblioteczne”. To rymowany, utrzymany w satyrycznym klimacie, oczywiście inspirowany dziełem Adama Mickiewicza tekst autorstwa Zbigniewa Meller.

Patio naszej Biblioteki zamieniło się w ten wieczór w miejsce międzypokoleniowego karaoke – śpiewano znane i lubiane piosenki – bez ograniczeń wiekowych, repertuar dla każdego. Uzupełnieniem były gry i zabawy taneczne. Uczestników przyciągała jedyna w swoim rodzaju fotobudka, z wykorzystaniem niepowtarzalnych gadżetów. Chętni mogli także ozdobić swoje buzie niepowtarzalnymi wzorami inspirowanymi postaciami z bajek.

Dorosłych słuchaczy, w sali konferencyjnej na II piętrze w mistyczną podróż po świecie Ikony zabrała pani Elżbieta Maciątkiewicz bibliotekarz-ikonopis.

Niecodzienną atrakcją podczas trwania Nocy w Bibliotece była wystawa naszych „białych kruków”, starych, niezwykle cennych zbiorów książek, której różnorodną kolekcją możemy się poszczycić. Najstarsza z nich pochodzi z 1806 r.

W trakcie wieczoru można było również oddać zaległe książki bez kary za ich przetrzymanie ponad termin oraz wypożyczyć przygotowane na tę Noc nowości książkowe. Wielu naszych czytelników skorzystało ze stanowisk komputerowych z wolnym dostępem do Internetu. Ten sposób promocji biblioteki i literatury spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Sochaczewa i okolic.

Pieciogodzinna Noc minęła niespodziewanie szybko. Kiedy wybiła dwudziesta druga dzieci, choć zmęczone, niechętnie opuszczały gościnne progi sochaczewskiej biblioteki. Wszystko dzięki mocy atrakcji i aktywności, przygotowanych przez pracowników biblioteki. Za rok – kolejna Noc w Bibliotece.

Więcej zdjęć w galerii.

06.06.2016