Spotkanie z Barbarą Wachowicz w MBP

6 listopada br. Miejską Bibliotekę Publiczna w Sochaczewie  odwiedziła osoba wyjątkowa, Mistrzyni Mowy Polskiej, znana i ceniona pisarka - Barbara Wachowicz.

Jest ona autorką pasjonujących opowieści o życiu i twórczości  wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, bohaterskich harcerzy  i  wielu innych, ważnych dla naszego narodu postaci. Licznie przybyli sochaczewianie mieli okazję wysłuchać  niezwykłej gawędy o Stefanie Żeromskim  pt. ”Reduta Żeromskiego”.  Jak autorka sama przyznała, Stefan Żeromski, którego 150-lecie urodzin obchodzimy w tym roku, należy do pisarzy najbliższych jej sercu. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek pisarki a spotkanie z czytelnikami znacznie się przedłużyło,  bowiem  Barbara Wachowicz cierpliwie  podpisywała piękne, osobiście skierowane dedykacje wszystkim wielbicielom jej talentu. Wpisy do książek, oczywiście, wykonała w ulubionym, fioletowym kolorze.

Spotkanie uświetnił program  słowno – muzyczny przygotowany przez Piotra Milczarka i Annę Sobkowicz z Miejskiego Ośrodka  Kultury, którzy wystąpili wraz z utalentowaną młodzieżą.  W trakcie uroczystości stanowiącej preludium do obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście  nastąpiło  także rozstrzygnięcie konkursu literackiego ph. „Moja ludzkość to Polacy a mój świat to moja ziemia” – Stefan Żeromski anachroniczny pisarz czy twórca zachęcający do dyskusji o Polsce?

O konkursie ….

Organizator konkursu – Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie ogłaszając konkurs poświęcony Stefanowi Żeromskiemu w 150-lecie jego urodzin, zamierzała oddać hołd wybitnemu pisarzowi i społecznikowi,  „odkurzyć” pamięć o autorze,  który całą swoją uwagę  twórczą   skupił na  Polsce i Polakach. Poprosiliśmy aby młodzież i dorosłych aby  podzielili się refleksjami na temat życia i twórczości St. Żeromskiego, w dowolnej formie wypowiedzieli się, czy przesłanie  utworów pisarza jest dla nich  nadal aktualne.

Na nasze zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedzieli mieszkańcy ziemi sochaczewskiej,  Warszawy, Łowicza oraz  Dąbrowy Górniczej.  Zgłoszone prace  oceniła Komisja Konkursowa pod kierunkiem pomysłodawczyni konkursu - Barbary Sobkowicz. Wyłoniono następujących laureatów:

uczniowie  szkół  ponadgimnzjalnych:

Miejsce I         -  Nagroda Prezesa PSS „Społem” w Sochaczewie  (nagroda finansowa 400 zł)

Marcin Zbytniewski, ucz. L.O. im. F. Chopina w Sochaczewie,

Miejsce II        -  Nagroda Burmistrza Miasta Sochaczew (nagroda finansowa w wys. 300 zł)                 Alicja Malanowska , ucz. XL L.O. im. St. Żeromskiego w Warszawie

Miejsce III       -  Nagroda Dyrektora MBP w Sochaczewie (nagroda finansowa w wys. 200 zł)               Zuzanna Raubo , ucz. L.O. im. F. Chopina w Sochaczewie,

uczestnicy dorośli:

Miejsce I         - Nagroda Prezesa PSS Społem (nagroda finansowa w wys. 400 zł)  Marzena Tomaszewska, mieszkanka gm. Nowa Sucha

Miejsce II        -  Nagroda Dyrektora MBP w Sochaczewie (nagroda finansowa w wys. 300 zł) Elżbieta Szymanek z Dąbrowy Górniczej

Miejsce III       - Nagroda Prezesa PSS Społem (nagroda finansowa w wys.200 zł) Marta Miłkowska, mieszkanka Sochaczewa

Wyróżnienie:   Maryla Wasiak – mieszkanka gminy Brochów (nagroda rzeczowa, książka Barbary Wachowicz)

Wszystkim uczestnikom DZIĘKUJEMY  za zaangażowanie, laureatom składamy GRATULACJE oraz  życzymy dalszych sukcesów.

Szczególne słowa podziękowania organizatorzy kierują do sponsorów nagród finansowych :  Prezesa PSS „Społem” w Sochaczewie – Józefa Chociana oraz Burmistrza Miasta Sochaczew – Piotra Osieckiego.

10.11.2014