Sochaczewianie czytają

Często słyszymy w mediach ogólnopolskich o fatalnym stanie czytelnictwa w naszym kraju, które z roku na rok spada.  Sytuacja finansowa bibliotek publicznych także pozostawia wiele do życzenia, brakuje środków na zakup nowości wydawniczych. Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w Sochaczewie.

O stanie czytelnictwa i zaopatrzeniu miejskiej książnicy w Sochaczewie dyrektor biblioteki  Barbara Bronicz  mówi  z optymizmem. Od początku tego roku do września Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła z własnego budżetu ponad 1500 nowych pozycji książkowych oraz 120 audiobooków (książki w wersji audio, zapisane na płytach CD). W sumie kosztowały one ponad 35 tys. zł. Nie można zapominać także o osobach indywidualnych i instytucjach, które w tym okresie podarowały placówce niemal 3 tys. woluminów o wartości  ponad 32 tys. zł.

Nie oznacza to jednak, że więcej wyczekiwanych, nowych pozycji  nie pojawi się w tym roku w miejskich placówkach.  W okresie wrzesień – listopad nastąpi bowiem kolejny zakup nowości wydawniczych. Nasza książnica otrzymała na nie dotację w wysokości  32 tys. zł, w ramach programu Biblioteki Narodowej  „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”. Dyrektor MBP podkreśla, że zaspokajanie czytelniczych  gustów to wielka przyjemność dla bibliotekarzy, a zakup kolejnej partii nowych publikacji zawsze wzmaga zainteresowanie zbiorami.

Biblioteka oferuje także dostęp do wybranych e-publikacji. Jest to możliwe dzięki platformie Ibuk Libra,  udostępniającej  on-line  publikacje w wersji elektronicznej.   Z wybranych pozycji można korzystać nie tylko w domu, ale także w dowolnym miejscu, posługując się komputerem, tabletem czy telefonem.

- Zachęcamy do czytania ibuków – mówi Barbara Bronicz. – Jest to nowa oferta dla naszych czytelników. Biblioteka wykupiła dostęp do książek elektronicznych na rok 2014.  Ci, którzy zgłoszą chęć korzystania z takiej formy, pobierają u nas kod dostępu do platformy Ibuk. Czytelnicy naszej biblioteki mają dostęp do około 1000 tytułów. Dużą  zaletą tej formy publikacji jest jej dostępność przez  24 godziny na dobę oraz  możliwość korzystania z niej równocześnie przez kilka osób.  Podjęliśmy już decyzję o naszym uczestnictwie w projekcie IBUK w roku 2015. Z radością chciałabym dodać, że na koniec sierpnia mieliśmy równo 6 tys. czytelników, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 4.950. Ilość czytelników zwiększyła się więc o ponad tysiąc osób. To dla mnie bardzo zadowalające dane.

Na pytanie, co najchętniej wypożyczają dorośli czytelnicy, kustosz MBP Hanna Jażdżyk, pracownik wypożyczalni dla dorosłych, odpowiada, że są to najczęściej książki  sensacyjne, obyczajowe, romanse, kryminały, fantastyka,  literatura podróżnicza, biograficzna i reportaże. Ostatnio zaobserwować można także wzrost zainteresowania tematyką historyczną. W dużej mierze przyczyniły się do tego działania popularyzujące  czytelnictwo, takie jak: wystawa książek o „żołnierzach wyklętych” czy w ostatnim czasie wystawa o historii powstania warszawskiego, prelekcje związane z historią Polski i naszego miasta.

Wśród starszej młodzieży, zwłaszcza dziewcząt, ciągle modne są sagi o wampirach.  Oczywiście, w roku szkolnym młodzież korzysta z dużego zasobu  lektur, w które biblioteka jest dobrze zaopatrzona. Dużym powodzeniem cieszą się też audiobooki,  czyli książki do słuchania. Bogatsza oferta książek w wersji audio spowodowała większe zainteresowanie tą formą czytelnictwa.

Dużą satysfakcję przynoszą efekty pracy wypożyczalni dla dzieci, w której nigdy nie brakuje młodych użytkowników. Tutaj na topie są: „Harry Potter i kamień filozoficzny” Joanne Rowling, „Biała gorączka” Jeff Kinney, „Najnowsze przygody Mikołajka” na podstawie książek Gościnny’ego i Sempego, „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej, „Bez skazy” seria Pretty Littre Liars i Sary Shepard, „Hugo ucieka z cyrku” Agnieszki Stelmaszczyk, „Szeptem” Beccy Fitzpatrick, „Upiorna szkoła” Lisi Harrson, „Wróć afliku” Holly Webb i „Dziedzictwo” Christi Daugherty. Swoich wiernych użytkowników mają także stanowiska komputerowe  oraz  X-box.

Pani dyrektor przypomina również o komputerowym kursie dla seniorów. Pierwsza  edycja w nowym lokalu  odbyła się wiosną br. i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta i okolic,  biblioteka  uruchamia kolejny cykl zajęć z komputerem.  Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny (tel. 46 862-46-61) lub osobisty.

Małgorzata Pałuba-Burzyńska

Tygodnik "Ziemia Sochaczewska"